Печать

The programme of the WC-match 2009 (click here for the programbook in pdf-format):

Game 1. Saturday June 6 in Muziekkwartier in Enschede.

Invited guests: 11.30
Arrival players: 11.45
Opening ceremony: 12.00
First move: 12.45
Followed by start first game.Demonstrator Ton Sijbrands

Demonstrator: Ton Sijbrands

Game 2. Sunday June 7 Muziekkwartier, start 12.00, end 18.00.
Demonstrator:  Paul Oudshoorn
Game 3. Monday June 8 Muziekkwartier, start 12.00, end 18.00.
Game 4. Tuesday June 9 Muziekkwartier, start 10.00, end 16.00.

Game 5. Wednesday June 10 Gemeentehuis Twenterand, start 15.00 end 21.00.
Draughts tournament for schools in Westerhaar, organised by DEZ-Westerhaar Witte van Moort.
Start: 13.30; end: 16.45.

Game 6. Thursday June 11 Gemeentehuis Twenterand, start 12.00, end 18.00.
Simultaneous game by Marino Barkel in the Gemeentehuis Twenterand, organised by DEZ-Westerhaar Witte van Moort. Start: 15.00, end 18.00.

Friday June 12 first rest day.
"Draw up" simultaneous game in Hengelo by Alexander Schwarzman and Alexander Georgiev, start at 14:00.Marino Barkel

Game 7. Saturday June 13 Stadhuis Hengelo, start 12.00, end 18.00.
Draughts tournament for schools in Stadhuis Hengelo, organised by "Orfam Telecom Twente", start at 11:00.
"Draw up" simultaneous game in Hengelo by Pim Meurs, start at 12:00, organised by "Orfam Telecom Twente".

Game 8. Sunday June 14 Stadhuis Hengelo, start 12.00, end 18.00. Demonstrator Auke Scholma.
Game 9. Monday June 15 Stadhuis Hengelo, start 12.00, end 18.00.
Game 10. Tuesday June 16 Stadhuis Hengelo, start 12.00, end 18.00.

Game 11. Wednesday June 17 Muziekkwartier, start 12.00, end 18.00.
Draughts tournament for schools in Enschede organised by EDC Enschede.
Game 12. Thursday June 18 Muziekkwartier, start 12.00, end 18.00.
The closing ceremony (in case the world champion is known) is on Thursday June 18 around 18.00 in Muziekkwartier te Enschede.Pim Meurs

Friday June 19: simultaneous game in the centre of Enschede by Ton Sijbrands, organised by EDC Enschede, start at 15.00.

Tie breaks:
The first tie break is on saturday june 20 at 11.00 at the Technical University in Enschede, demonstrator Auke Scholma.

The closing ceremony (with a known world champion) is on saterday june 20 at 18.00 in the Technical University in Enschede.

The second tie break is on sunday june 21 at the Technical University in Enschede. The begin of the games depends on the previous decissions which has been fallen, between 9.00 and 12.00.

The closing ceremony is on sunday june 21 at 18.00 in Enschede.

 

The organisation is planning to have more demonstrators.

Secondary activitities:
"Orfam Telecom Twente" is taking care of the secondary activitiies in Hengelo.

Saterday June 13 in the centre of Hengelo: students tournament + stand/simultaneous game.

EDC Enschede is taking care of the secondary activities in Enschede.
Draughts tournament for schools on wednesday June 17.
Simultaneous game on 18 or 19 June in the centre of Enschede

DEZ-Westerhaar Witte van Moort is taking care of the secondary activitiies in Twenterand.
Draughts tournament for schools on wednesday June 10 in Westerhaar
Simultaneous game on Thursday Jun 11 in Vriezenveen